Historie školy

Snowboardová škola BSS Snowboard School se dá zařadit mezi nejstarší snowboardové školy působící na evropském poli. Školu založil v roce 1994 Libor Votruba, poté co se vrátil z USA (Lake Tahoe, Squo Vally, Nevada), kde se dva roky živil jako lyžařský a snowboardový instruktor. Ihned po příjezdu do Čech začal pracovat na realizaci svého snu a hned nadcházející zimu založil ve Špindlerově Mlýně čistě snowboardovou školu, která od začátku nesla jméno BSS (Burton Snowboard School, později jen BSS Snowboard School). I přes relativní nezájem výuky v první zimní sezoně, kdy se spíše snowboarding snažil šířit, zdokonaloval své budoucí zaměstnance a zjišťoval podmínky pro sezóny budoucí, mu elán a chuť neubývala, ba naopak. České hory byly totiž v té době pro snowboardové prostředí půdou zcela neoranou. A možná i proto se od počátku setkal s ne příliš kladným přístupem od všech zainteresovaných stran. Vzhledem k tomu, že byl tento životní styl téměř odjakživa brán, jako něčím absolutně se vymykajícím všem horským normám a pravidlům, tak si v současné době můžeme jen těžko představit, o jak náročný úkol se jednalo.

K prvnímu zásadnějšímu komerčnímu zlomu došlo po čtyřech letech celkem pohodlného provozu, kdy se BSS spojila s lyžařskou školou SKI MAX (dnes SKOL MAX).

Ve stejnou dobu (rok 1998) probíhají zimní olympijské hry v japonském Naganu. Zde se ze snowboardingu stává oficiálně "sport " a je plnohodnotně zařazen do olympijského programu. Konkrétně freestyle U-Rampa (half pipe) a alpské točivé disciplíny (paralelní a obří slalom) Z tohoto důsledku automaticky vzniká zájem o výuku z řad nejzarputilejších lyžařů, zejména jejich dětí.Částečně zaniká mýtus o chuligánech ničících všeho možného i nemožného a kvalita SNB scény výrazně stoupá.

Důkazem je rostoucí počet školou pořádaných závodů a různých exhibičních akcí a neustále stoupající kvalita instruktorů. V roce 2006 se škola odděluje od SKOL MAXU a dál působí už jen čistě samostatně, jako ryze snowboardová škola BSS Snowboard School. Škola velmi lpí na kvalitě výuky a na kvalitě převažující kvantitu.

Mezi další aktivity, na jejichž vzniku se škola podílela patří hlavně budování snowparku ve Sv. Petru a Horních Mísečkách.

Současná podoba BSS se s tou z devadesátých let, kde působilo jen pár nadšenců, kteří měli k dispozici jen tucet snowboardových kompletů, nedá vůbec srovnat.

Vzhledem k tomu, že se podíl snowboardistů a lyžařů na sjezdovkách rychlým tempem vyrovnává, dá se do budoucnosti očekávat ještě větší zájem o služby tohoto typu. Tak na co čekat?


 © newmediaservice.cz